Tervetuloa uudistuneille verkkosivuillemme! Kerro meille, miten uudet sivut toimivat. Kyselyyn vastaaminen vie vain muutaman minuutin. Vastaa kyselyyn. 

Julkaisufoorumin paneeli on huolissaan tekoälyn vaikutuksista tieteelliseen julkaisemiseen

Julkaisufoorumin matematiikan alan paneeli on kirjoittanut kannanoton, jolla se kiinnittää huomiota matematiikan tiedelehtiin lähetettävien käsikirjoitusten määrän voimakkaaseen kasvuun.
Koristeellinen.

Vaikutuksia ainakin vertaisarviointiin, tutkimuksen laatuun ja rahoituksen jakautumiseen

Paneelin havaintojen mukaan matematiikan alan tieteellisiin lehtiin lähetettävien käsikirjoitusten määrä on kasvanut huomattavasti viime kuukausina. Paneeli arvioi, että kasvun todennäköisin syy on tekoälyn käyttäminen. Tekoälyn avulla tutkimusartikkeleja on mahdollista tehdä aiempaa nopeammin.

Kannanotossa nostetaan esiin huoli vertaisarvioinnin kuormittumisesta sekä siitä, että tekoälyn avulla tuotettujen tutkimusten laatua ei välttämättä tarkisteta riittävästi. Paneeli kiinnittää huomiota myös tutkimusrahoituksen jakautumiseen, johon tekoälyn avulla tuotetulla tutkimuksella voi olla vaikutusta.

Havainnot koskevat matematiikan tutkimusta, mutta paneeli arvioi niiden voivan ennakoida laajempia muutoksia tieteellisessä julkaisemisessa.

Julkaisufoorumin paneelin kannanotto lokakuussa 2026