Vetenskapsevenemangen
Målet med våra vetenskapsevenemang är att ge så många som möjligt tillgång till forskningsbaserad kunskap i en intressant och lättillgänglig form. Evenemangen blir till i samarbete inom vetenskapssamfundet. VSD skapar ramarna för evenemangen vars program produceras av tiotals organisationer och hundratals personer inom vetenskapssamfundet.
Vetenskapsdagarna
Vetenskapsdagarna är ett evenemang för alla som är intresserade av vetenskap var forskare från olika områden berättar om sin forskning och diskuterar med publiken. Det fem dagar långa evenemanget ordnas vartannat år i januari på Helsingfors universitets centrumcampus. Det är fritt inträde till Vetenskapsdagarna.
Vetenskapsdagarna är Finlands största och äldsta vetenskapsevenemang. I nuvarande form har Vetenskapsdagarna ordnats från år 1977, men evenemangets historia sträcker sig ända till 1920-talet. Vetenskapliga samfundens delegation har ansvarat för Vetenskapsdagarnas arrangemang från och med1980-talet.
Gå till Vetenskapsdagarnas webbplats
Vetenskapens natt
Vetenskapens natt sprider sig runt i Helsingfors varje år i januari. Programmet produceras av tiotals aktörer inom vetenskaps- och kulturområdet. Den brokiga gruppen av programarrangörer garanterar att man under kvällen och natten får njuta av såväl medryckande föreläsningar som insikter genom att göra själv. Det är fritt inträde till alla Vetenskapens natts evenemang.
Ett av de största evenemangen under Vetenskapens natt är Vetenskapernas hus Nattskola. Vetenskapliga samfundens delegation koordinerar evenemanget och de vetenskapliga samfunden producerar programmet.
Vetenskapens natt ordnades för första gången år 2003. Från år 2018 har det ordnats varje år. Vetenskapliga samfundens delegation ansvarar för evenemangshelheten och för kommunikationen om det.
Besök Vetenskapens natts webbplats
Vetenskapstorget på Helsingfors Bokmässa
Helsingfors Bokmässa ordnas årligen i oktober. Vetenskapstorgets program kuullaan på bokmässans Kronohagen-scen på torsdagen och fredagen, och det mångsidiga programmet samlar tusentals mässgäster vid vetenskapsprogrammet.
Vetenskapliga samfundens delegation sammanställer programmet utifrån programförslag som vetenskapliga och allmänutgivande förlag samt andra vetenskapsaktörer skickar. Vetenskapstorget har varit en del av mässans program från och med år 2013. VSD har stått för evenemanget från början.
Vetenskapstorgets program publiceras på Helsingfors Bokmässas webbplats samtidigt som det övriga programmet ungefär en månad före evenemanget.