Seminaari 2008

SEMINAARI 2008

Seminaari 2008

Vaihdot elektronisessa julkaisumaailmassa - minne menossa?
Bytena i den elektroniska publiceringsvärlden - på väg vart?
3.4.2008 klo 11.30 - 16.00
Tieteiden talo, Kirkkokatu 6, sali 505


Seminaarin järjestivät Tieteellisen kirjallisuuden vaihtokeskus, Svenska litteratursällskapet i Finland - Bibliotek ja Suomalaisen kirjallisuuden seuran kirjasto. Esitelmät (© Tieteellisten seurain valtuuskunta tai esitelmän laatija):

PDF iconAvaus
Cecilia af Forselles, Suomalaisen kirjallisuuden seuran kirjasto

Mikä on vaihto? Julkaisuvaihdon perusteet
Merja Mehtälä, Geologian tutkimuskeskuksen kirjasto

PDF iconTieteellisten seurojen vaihtosuhteiden historia
Johanna Lilja, Museoviraston kirjasto

PDF iconVaihtojen tämänhetkinen tilanne Suomessa
Georg Strien, Tieteellisen kirjallisuuden vaihtokeskus

PDF iconKirjastot ja julkaisut – iloisesti paperista eroon vai onko vielä käyttöä vaihto-aineistolle? Paneelikeskustelu, vetäjä Jessica Parland-von Essen (Svenska Litteratursällskapets bibliotek). Osallistujat: Irmeli Isomäki (Valtion taidemuseon kirjasto), Irma Reijonen (Kansalliskirjasto), Kaarlo Mäkelä (Eduskunnan kirjasto), Päivi Pekkarinen (Terveystieteiden keskuskirjasto)

Tilanne ulkomailla
- PDF iconSaksassa: Martin Scheer (Geographische Zentralbibliothek, Institut für Länderkunde Leipzig)
- PDF iconVirossa: Merike Olvet (Eesti Rahvusraamatukogu)


PDF iconJulkaisemisen trendit – onko pian enää mitään vaihdettavana ? Kustantajien näkökulma. Paneelikeskustelu, vetäjä Eeva-Liisa Aalto ( Tieteellisten seurain valtuuskunta). Osallistujat Rauno Endén (Suomalaisen Kirjallisuuden Seura), Pauliina Raento (Helsingin yliopisto, Maantieteen laitos), Toni Suutari (Kotikielen Seura)
PDF iconJohdanto paneelikeskusteluun Sari Lehtinen (Tieteellisen kirjallisuuden vaihtokeskus) 

Päivitetty 14.1.2015 9.36